Νίκη που δεν αλλάζει την επιστροφή!

Η Τουρκία επικράτησε της Σουηδίας, για τον τέταρτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ, με 87-74, σημείωσε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση της Σλοβενίας αλλά δεν άλλαξε τη μοίρα της που είναι επιστροφή στην Κωνσταντινούπολη.

Η αναμέτρηση για το γκρουπ της Εθνικής μας είχε σασπένς μονάχα για ένα ημίχρονο, όπου οι Σκανδιναβοί μπόρεσαν να παρακολουθήσουν το σκορ και να είναι ανταγωνιστικοί. Μετά το 40-35 υπέρ των Τούρκων στις δύο πρώτες περιόδου, η ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς άρχισε ν΄ αναπτύσσει διαφορά την οποία (58-67 η τρίτη περίοδος) κράτησε ως το τελικό 87-74.

Μόνο στο 67-60 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου όταν και το +17 των Τούρκων (38-55) μειώθηκε στο +7 υπέρ τους ανησύχησαν οι νικητές, αλλά δεν τους κόστισε το ροζ φύλλο αγώνα που, όμως, δεν τους εξασφαλίζει τίποτε περισσότερο από μία νίκη γοήτρου μια κι έχουν αποκλειστεί από τη συνέχεια του τουρνουά.

Για τους Σουηδούς οι Τέιλορ (18 πόντοι) και Γερέμπκο (17) ήταν οι κορυφαίοι, ενώ για τους Τούρκους πρώτοι σκόρερ ήταν οι Αρσλάν με 22 πόντους, Ιλιασόβα με 21 και Γκονλούμ με 19. Δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό ο τραγικός, ως τώρα, στη διοργάνωση Τούρκογλου.