Νίκησε και περιμένει η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σεβίλλης για την 29η αγωνιστική και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας της Πριμέρα Ντιβιζιόν, αναμένοντας το αποτέλεσμα του «clasico» αργότερα την Κυριακή.

Οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν τους 70 πόντους και συγκατοικούν με τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία φιλοξενεί τη Μπαρτσελόνα (66 βαθμοί).

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε «χαράμισε» ένα ημίχρονο απέναντι στους ουραγούς της βαθμολογίας, όμως το έργο της έγινε πιο εύκολο στο 55′, όταν ο παίκτης των γηπεδούχων Μπράιαν Ροντρίγκες αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκάμπι Φερνάντες άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 64′ ο Κόστα έκανε το 0-2, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς.