«Άλωσε» το «Ροσαλέδα» η Εσπανιόλ

Η Εσπανιόλ δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μάλαγα καθώς επικράτησε 2-1 και πλέον βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε πρώτη η ομάδα του Αγκίρε με τον Σέρχιο Γκαρσία στο 33ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Στουάνι αλλά ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Πέρεζ έπειτα από πάσα του Σάντα Κρουζ.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «αποδράσουν» με τους τρεις βαθμούς από το «Ροσαλέδα» χάρη σε γκολ του Πίτσι στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ετσι, η Εσπανιόλ έφτασε τους 40 βαθμούς και πλέον βρίσκεται μόνη της στην όγδοη θέση της βαθμολογίας ενώ η Μάλαγα παρέμεινε στους 32 βαθμούς και τη 13η θέση.