Χωρίς να συναντήσει προβλήματα η Ρόμα επικράτησε στο Ολίμπικο της αιώνιας πόλης 3-1 της Αταλάντα και μείωσε στους 5 βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Χωρίς να συναντήσει προβλήματα η Ρόμα επικράτησε στο Ολίμπικο της αιώνιας πόλης  3-1 της Αταλάντα και μείωσε στους 5 βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.
Η νίκη αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη για τους «τζαλορόσι» που κάνουν την απέλπιδα προσπάθεια για τον τίτλο και περιμένουν παράλληλα και στραβοπατήματα της «μεγάλης κυρίας».
Ο Ταντέι στο 13ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στη Ρόμα. Λιγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου(44′), ο Λάζιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Γκαρσία και στο 63ο λεπτό ο Ζερβίνιο εγραψε το 3-0 για τη Ρόμα.
Το μόνο που κατάφερε μέχρι το τέλος του ματς η Αταλάντα ηταν να μειώσει σε 3-1 με το γκολ του Μιγκλάσιο στο 78ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου για την 33η αγωνιστική του Καμπιονάτο, Σασουόλο και Κάλιαρι αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με τα τέρματα των Ζάζα(36′) και Ιμπαραϊμι με πέναλτι(47′).