Αν είσαι Μακάμπι ξέρεις! (video)

Η πρώτη ομάδα των τεσσάρων προημιτελικών της Ευρωλίγκας που κατάφερε να «σπάσει» αντίπαλη έδρα είναι η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Σοφοκλή Σχορτσανίτη χρειάστηκε παράταση (κ.δ. 87-87) για να περάσει από το Μιλάνο (99-101) και να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Τίποτε δεν προμήνυε το φινάλε στην έδρα της Αρμάνι, η οποία για παραπάνω από το μισό παιχνίδι έδειχνε να είναι το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση. Το 47-42 του ημιχρόνου είναι μία διαφορά που δεν δείχνει την ακριβή ανωτερότητα των γηπεδούχων, που θα μπορούσαν να έχουν αναπτύξει μεγαλύτερο σκορ υπέρ τους.

Η Μακάμπι, στο τελευταίο τρίλεπτο της κανονικής διάρκειας, έκανε κυριολεκτικά όργια και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη στην παράταση. Το επί μέρους σκορ 12-14 του έξτρα πενταλέπτου διαμόρφωσε το τελικό 99-101, το οποίο δίνει σπουδαίο αβαντάζ στους Ισραηλινούς για την τελική πρόκριση στο Φάιναλ Φορ.

Για τους γηπεδούχους Λάνγκφορντ (18 πόντοι) και Σάμουελς (17) ήταν οι καλύτεροι, με την ευστοχία της Αρμάνι στο δεύτερο ημίχρονο να είναι εκνευριστική και να αγγίζει στα τρίποντα το 55% (11/20). Κορυφαίο ματς έπιασε για τη Μακάμπι ο Χίκμαν που με 26 πόντους και κρίσιμα καλάθια ήταν αυτός που γύρισε το παιχνίδι για την ομάδα του Τελ Αβίβ. Πολύ καλός και ο «Σόφο» με 17 πόντους σε 15.05 λεπτά συμμετοχής.

Οι πόντοι:

Αρμάνι Μιλάνο (Λούκα Μπάνκι): Σερέλα, Μέλι 9, Χάκετ 11, Κανγκούρ 5, Λάνγκφορντ 18, Σάμουελς 17, Λαουάλ 14, Μος 10, Τζέρελς 15.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ράις 17, Σμιθ 7, Χίκμαν 26, Ινγκλς 11, Τάιους 8, Πνίνι 4, Ζίζιτς, Οχαγιόν 4, Μπλούθενταλ 7, Λάντεσμπεργκ, Σχορτσανίτης 17.