Η Μάντσεστερ Σίτυ, σε αντίθεση με την άλλη ομάδα του Μάντσεστερ τη Γιουνάϊτεντ, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γουέστ Χαμ καθώς επικράτησε 3-1 έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Αγκουέρο που σημείωσε δύο γκολ.

Η ομάδα του Πελεγκρίνι ήθελε να αφήσει πίσω της την «γκέλα» της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Στόουκ και μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Μπόλειν Γκράουντ».

Έτσι, στο 16ο λεπτό ο Αργεντινός επιθετικός των «πολιτών» άνοιξε το σκορ έπειτα από ασίστ  του Φερναντίνιο και με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Σίτυ ανέβασε στροφές και στο 51ο λεπτό ο βραχύσωμος επιθετικός διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα προσωπικά του γκολ στο παιχνίδι έπειτα από πάσα του Νταβίντ Σίλβα.

Τα «σφυριά» μείωσαν προσωρινά σε 2-1 με τον Βαζ Τε στο 58ο λεπτό να σκοράρει έπειτα από ασίστ του Μόρισον αλλά στο 80ο λεπτό ο Νταβίντ Σίλβα σκόραρε έπειτα από ασίστ του Αγκουέρο και ουσιαστικά έδωσε τέλος σε όποια όνειρα είχαν οι γηπεδούχοι για κάποια ανατροπή.

Έτσι, η ομάδα του Μάντσεστερ έφτασε τους 16 βαθμούς και πέρασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό κάτω από τη Λίβερπουλ ενώ η Γουέστ Χαμ έμεινε στους οκτώ βαθμούς και στην 14η θέση.