Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το φιλικό ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Παναθηναϊκό. Δώνης: "Είναι πολύ νωρίς" (vid)

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το φιλικό ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Παναθηναϊκό. Οι “πράσινοι” μία βδομάδα πριν το πρώτο παιχνίδι με την Οντένσε για τον γ’ προκριματικό γύρο του Τσάμπινς Λιγκ έδειξαν πολλές αδυναμίες, σε αντίθεση με τους Περιστεριώτες, οι οποίοι κέρδισαν τις εντυπώσεις.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε στην αρχική ενδεκάδα, τους πέντε από τους δέκα παίκτες που αποκτήθηκαν στην τρέχουσα μετεγγραφική περίοδο, ωστόσο η καλή δουλειά που γίνεται στην προετοιμασία φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Οι Περιστεριώτες από το πρώτο λεπτό μπήκαν δυνατά, πίεσαν ψηλά και “κέρδισαν” τη μάχη του κέντρου.

Ο Ζεσουάλδο Φερέιρα χρησιμοποίησε τους θεωρητικά βασικούς, αλλά σίγουρα δεν πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε αρχή και τέλος στο παιχνίδι του και αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο στο πρώτο μέρος. Σιμάο, Κατσουράνης και Νίνης απέτυχαν στο να δημιουργήσουν, με αποτέλεσμα ο Πετρόπουλος να μοιάζει χαμένος ανάμεσα στους Φυτανίδη, Τόμας, ενώ από τα δεξιά ο Μαρίνος δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του ούτε επιθετικά, ούτε αμυντικά. Ο Γιαννούλης αρκετές φορές βγήκε μπροστά και έβγαλε σέντρες εκμεταλλευόμενος τον άπλετο χώρο που είχε μπροστά του.

Οι γηπεδούχοι αν και αντιμετώπισαν πρόβλημα στην τελική πάσα είχαν επτά προσπάθειες για γκολ στο πρώτο μέρος έναντι μίας του Παναθηναϊκού.

Στην επανάληψη ο Φερέιρα άλλαξε και τους ένδεκα, ενώ ο Δώνης έκανε σιγά σιγά τις αλλαγές του. Οι “πράσινοι”  ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με ευκαιρία, όμως η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια για αρκετά λεπτά. Το σύνολο του Δώνη είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ ο Πίτου Γκαρσία με κάθετες μπαλιές “τρυπούσε” την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Ο Δώνης έριχνε συνεχώς του πιτσιρικάδες στον αγώνα με αποτέλεσμα το “τριφύλλι” να ισορροπήσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ο Δημούτσος ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε από τους φιλοξενούμενους, καθώς συμμετείχε σε ότι καλό δημιουργούσε η ομάδα του στο δεύτερο μέρος.

Στα τελευταία λεπτά οι άμυνες είχαν χαλαρώσει και δημιουργήθηκαν αρκετές αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

*** Ο Στέφανος Κοτσόλης υπέστη διάταση ορθού μηριαίου στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου στο φιλικό με τον Ατρόμητο και έτσι τέθηκε νοκ άουτ για την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Οντένσε για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η εξέλιξη του αγώνα

90′ Τέλος αγώνα

90′ Ο Κλέιτον επιχείρησε το σουτ από αριστερά, ο Ράντμαν έδιωξε σε κόρνερ

85′ Φάουλ του Αθανασίου, ο Καρνέζης πέταξε την μπάλα πάνω από το δοκάρι του

78′ Ο Γρομητσάρης στη θέση του Φυτανίδη και ο Αργυρός στη θέση του Σκόνδρα

77′ Ο Φουρλάνος στη θέση του Βιτόλο και ο Τριανταφυλλόπουλςο στου Λεοντίου

74′ Ο Καρνέζης στη θέση του Κοτσόλη

72′ Αν και η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του άουτ, ο Κλέιτον γύρισε, ο Λεοντίου επιχείρησε το σουτ, το οποίο ήταν άστοχο

70′ Ο Καϊμακαμούδης στη θέση του Αναστασάκου και ο Αθανασίου σε αυτή του Πίτου Γκαρσία

66′ Ο Δημούτσος απέφυγε πολύ ωραία τον Νάστο από τα δεξιά, επιχείρησε το σουτ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

64′ Ο Πλεσί επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε μακριά από το δεξί δοκάρι

60′ Ο Καραμάνος στη θέση του Μπέλιτς, ο Μπιλίτσης στη θέση του Μπρίτο και ο Νάστος στη θέση του Γιαννούλη

59′ Νέα μπαλιά του Πίτου Γκαρσία, σουτ του Μπέλιτς, η μπάλα έφυγε άουτ

58′ Ο Πίτου Γκαρσία έβγαλε τον Σκόνδρα μόνο του από τα δεξιά, ο αρχηγός του Ατρομήτου μπήκε στην περιοχή και γύρισε πιεζόμενος από τον Μουν, ο Μπιάρσμιρ έκοψε προ του Μπέλιτς

54′ Ο Λημνιός στη θέση του Τόμας

51′ Σέντρα Μπρίτο από τα δεξιά, αμαρκάριστος ο Μπέλιτς στο ύψος του πέναλτι, η κεφαλιά ήταν αδύναμη και άστοχη

50′ Σέντρα Δημούτσου από τα δεξιά, ο Τόμας αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να διώξει με κεφαλιά. Ο Καραγκούνης επιχείρησε το γυριστό σουτ, αλλά ο Ράντμαν έδιωξε με τα πόδια

46′ Η 11αδα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο: Κοτσόλης, Σεϊταρίδης,Μπίερσμιρ, Καντέ, Μουν, Βιτόλο, Καραγκούνης, Πλεσί, Δημούτσος, Λεοντίου, Κλέιτον.

46′ Ο Ράντμαν στη θέση του Ιτάνζ, ο Σφακιανάκης σε αυτή του Τάτου και ο Μακρής στου Μπάλλα.

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου

44′ Φάουλ του Μπρίτο από τα δεξιά, γυριστή κεφαλιά του Φυτανίδη από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα έφυγε ξυστά από το αριστερό δοκάρι

41′ Μακρινό σουτ του Σκόνδρα, η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι

33′ Ο Γιαννούλης απέφυγε ωραία τον Βύντρα και έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Αναστασάκος στο δεύτερο δοκάρι δεν έκανε καλό κοντρόλ με αποτέλεσμα ο Σαριέγκι να διώξει

26′ Κόρνερ Πίτου Γαρσία, σουτ του Μπρίτο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Αναστασάκος πετάχτηκε στη μικρή περιοχή, έβαλε το πόδι του και έστειλε την μπάλα άουτ

25′ Κόρνερ Πίτου Γκαρσία από τα δεξιά, κεφαλιά του Τάτου από το σημείο του πέναλτι, ο Σπυρόπουλος έδιωξε σε κόρνερ με το κεφάλι

20′ Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή, όμως υστερούν στην τελική πάσα. Δεν έχει απειληθεί ο Τζόρβας, ενώ ο Ιτάνζ έχει έρθει σε επαφή με την μπάλα μία φορά

17′ Φάουλ Λέτο, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στην αγκαλιά του Ιτάνζ

10′ Ο Ατρόμητος στα πρώτα λεπτά πιέζει ψηλά και δημιουργεί πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του Παναθηναϊκού. Οι “πράσινοι” δεν έχουν καταφέρει ακόμα να κάνουν αισθητή την παρουσία τους επιθετικά

6′ Σουτ από μακρινή απόσταση του Μπρίτο, ο Τζόρβας μπλόκαρε