Έμεινε στο μηδέν η Μονακό (video)

Η ομάδα του Ζαρντίμ δεν κατάφερε να επιβληθεί στο Πριγκιπάτο της Ρενς, η οποία απέσπασε ισοπαλία 0-0 κι εξακολουθεί να διεκδικεί ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι, το οποίο σημαδεύτηκε από τα δοκάρια, Μονακό και Ρενς έμειναν στο 0-0 στο Πριγκιπάτο στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι Ρεμουά εκκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση, φάνηκαν απειλητικοί στο 8′ με προσπάθεια του Καφαρό, στην οποία αντέδρασε σωστά ο Σούμπασιτς, κι ήταν πολύ πιο παραγωγικοί στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Από τα μισά του ημιχρόνου και μετά οι Μονεγάσκοι βρήκαν καλύτερο ρυθμό, είχαν δύο καλές στιγμές με ισάριθμες κεφαλιές του Γκλικ σε κόρνερ του Λόπες στο 28′ και στο 33′, αλλά και πάλι η Ρενς έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 39′ με τον Σούμπασιτς να απομακρύνει με το δεξί πόδι σουτ του Καφαρό εντός μεγάλης περιοχής.

Στο 40′ οι φιλοξενούμενοι ήταν άτυχοι, καθώς η μπάλα από την κεφαλιά του Ντιά πήγε στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Μονακό και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα ωραίο πλασέ του Γιόβετιτς στο 44′, με τις δύο ομάδες να αδικούνται από το 0-0 του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κατώτερο ποιοτικά από το πρώτο, οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε πολλά γεμίσματα, δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα, ενώ οι Ρεμουά δεν είχαν δυνάμεις διατηρώντας παθητική στάση. Ο Γκλικ στο 76′ είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία, αφού σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι μετά από κόρνερ του Λόπες, ενώ στο 79′ ο Πορτογάλος έχασε τετ-α-τετ με αντίπαλο τον Μεντί.

Η Ρενς πήγε στους 48 βαθμούς, ούσα στην έκτη θέση, 16η είναι η Μονακό με 32.

Μονακό-Ρενς 0-0

Stade Louis ll, Μονακό

Διαιτητής: Βιλί Ντελαζόντ
Κίτρινες κάρτες: 59′ Σούμπασιτς, 90′ Σιντιμπέ
Κόκκινες κάρτες: –

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς – Σιντιμπέ, Γκλικ (αρχ.), Ζέμερσον, Μπαλό-Τουρέ – Φάμπρεγας (15′ Αολού), Σίλβα – Μαρτίνς, Γκολοβίν (65′ Φαλκάο), Λόπες – Γιόβετιτς (85′ Βινίσιους)

Προπονητής: Λεονάρντο Ζαρντίμ

Ρενς (4-2-3-1): Μεντί – Φοκέ, Ένγκελς, Αμπελχαμίντ, Μπάμπα – Ρομαό (αρχ.), Σαβαλερέν – Ουντέν (71′ Ζένελι), Ντενγκομέ (85′ Ντούμπια), Καφαρό – Ντιά (65′ Σουκ)

Προπονητής: Νταβίντ Γκιόν