Ο Σιμόν ξαναχτύπησε… (video)

Σε άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τείνει να εξελιχθεί ο Κρούνοσλαβ Σιμόν, ο οποίος σε ακόμη ένα παιχνίδι (μετά τον Παναθηναϊκό) με τρίποντο στην εκπνοή, χάρισε τη νίκη στην Λοκομοτίβ Κουμπάν (85-84) επί της Λαμποράλ Κούτσα για την 5η αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκας. Πέραν του Σιμόν, για τους νικητές ξεχώρισε ο Ντέρικ Μπράουν με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο πεντάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ (8-7). Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με επιμέρους 13-6 έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 21-13. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η Λοκομοτίβ συνέχισε να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας (30-18).  Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο αφυπνίστηκαν και με διαδοχικούς πόντους από τους Μπιέλιτσα και Χοτζ  πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (40-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με την Λαμαποράλ Κούτσα να έχει το πάνω χέρι στο ματς και να φτάνει τη διαφορά ακόμη και στους οκτώ πόντους (48-56). Κάπου εκεί όμως, η επιθετική δυστοκία των παικτών του Σκαριόλο έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να «ροκανίσουν», αρχικά τη διαφορά και εν συνεχεία να προσπεράσουν στο σκορ (61-58).

Στην τελευταία περίοδο οι Ισπανοί ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και ξέφυγαν και πάλι με οκτώ πόντους (75-83). Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και με τρίποντο του Σιμόν 7” πριν το φινάλε πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (85-84). Η Λαμποράλ προσπάθησε να «κλέψει» το παιχνίδι, όμως ο Χοτζ στην τελευταία επίθεση αστόχησε και η Κούμπαν έφτασε στη νίκη με 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-42, 61-58, 85-84

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Εβγκένι Πασούτιν): Γκριγκόριεφ, Μπράουν 23 (5 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 13 (9 ασίστ), Χέντριξ 8 (9 ριμπάουντ), Καλνιέτις 4 (5 ασίστ), Μπίκοφ 4, Λίχοντεϊ 3 (1), Γιασάιτις 4 (6 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ 4, Ζουκανένκο 2, Μάριτς 1, Σιμόν 19 (3).

Λαμποράλ Κούτσα (Σέρτζιο Σκαριόλο): Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι 15 (7 ριμπάουντ), Καουκένας, Χοτζ 12 (8 ασίστ), Σαν Εμετέριο, Πλάις 15 (10 ριμπάουντ), Ερτέλ 10, Κελάτι 10 (1), Γέλινεκ 6 (2), Μπιέλιτσα 16 (2).