Έστω και δύσκολα, τα Σκόπια πήραν τη νίκη 72-70 απέναντι στους μαχητικούς Φινλανδούς και βρίσκονται "αγκαλιά" με την πρόκριση.

Έστω και δύσκολα, τα Σκόπια πήραν τη νίκη 72-70 απέναντι στους μαχητικούς Φινλανδούς και βρίσκονται “αγκαλιά” με την πρόκριση. Οι Φινλανδοί προσπάθησαν να κάνουν τη μεγάλη έκπληξη και να πάρουν μια σπουδαία νίκη, όμως λύγισαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι Σκανδιναβοί προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-21), ενώ αύξησαν τη διαφορά στο +2, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-40).

Οι Σκοπιανοί έδειχναν να έχουν μείνει στη νίκη επί της Ελλάδα και οι Φινλανδοί προσπαθούσαν να αυξήσουν τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, ώστε να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Με +4 (54-58) οι Φινλανδοί μπήκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο για να διεκδικήσουν τη νίκη. Εκεί μίλησε η εμπειρία των Σκοπιανών, οι οποίοι με κορυφαίους τους ΜακΚάλεμπ με 18 πόντους και Στογιανόφσκι με 16, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Στους 14 πόντους σταμάτησε ο Άντιτς, ενώ από την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ ήταν οι Κοϊβίστο και Κόπονεν με 11 πόντους.

Διοργάνωση: Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2011