Πρώτη νίκη με πινελιά Χαριστέα (vid)

Την πρώτη του νίκη (1-0) στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναιτωλικός, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Χαριστέας με τακουνάκι στο 74'.

Οι οπαδοί του Παναιτωλικού περίμεναν 34 χρόνια και μία… αγωνιστική για να δουν και πάλι την ομάδα τους να κερδίζει σε αγώνα της μεγάλης κατηγορίας του ελληνικού ποδοσφαίρου. Το συγκρότημα του Αγρινίου, πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Superleague την Τετάρτη το απόγευμα, καθώς επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης. Το ευτύχημα για τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ ήταν… τριπλό. Ξεπέρασαν με την μία το σοκ της εντός έδρας ήττας από τον Πανιώνιο, μόλις την περασμένη Κυριακή, πήραν τους τρεις βαθμούς και ταυτόχρονα είδαν τον Αγγελο Χαριστέα να ανοίγει τον δικό του λογαριασμό στο πρωτάθλημα.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης το 2004 διεθνής επιθετικός, μετά από την μεγάλη καριέρα που έκανε στα ευρωπαϊκά γήπεδα, επέστρεψε από φέτος στην Ελλάδα και αποφάσισε να συνεχίσει την καριέρα του στα “καναρίνια”. Οι προσδοκίες που δημιούργησε η απόκτησή του, αρχίζουν πλέον να δικαιώνονται, καθώς με το γκολ που σημείωσε έκανε τους ανθρώπους της ομάδας, αλλά και τους οπαδούς να φτάσουν στους 7 ουρανούς.

Ο Μπάμπης Τεννές ήξερε πριν από την αναμέτρηση, πως ο τομέας στον οποίο χρειαζόνταν επειγόντως τόνωση η ομάδα του ήταν ο ψυχολογικός. Είδε τους παίκτες του να μπαίνουν αγχωμένοι στον αγωνιστικό χώρο, καθώς η ήττα από τον Πανιώνιο σαφώς και δεν είχε ξεχαστεί από κανένα. Ο ίδιος από την άλλη πλευρά δεν έδειξε την διάθεση να αλλάζει τα πλάνα του σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Παρέταξε τον Παναιτωλικό με το ίδιο σύστημα όπως και την Κυριακή. Ο Τζενάμο ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα οι Κουτρουμάνος, Αντί, Αναστασιάδης, Εντζεκουέλε. Σιόντης, Ρότσα, Μπουμάλ και Θεοδωρίδης στα χαφ και στην επίθεση Χαριστέας, Καραμαλίκης.

Από την άλλη πλευρά, ο Οσκαρ Φερνάντεθ προτίμησε τους Χακόμπο (κάτω από τα δοκάρια), Αργυρόπουλο, Πιπίνη, Μπαρτολίνι, Κουρμπέλη στην άμυνα, Ουσέρο, Χουανίτο, Τσαμπούρη, Αρσενίεβιτς στα χαφ και τους Εγκον, Χούλι στην επίθεση.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Αστέρας Τρίπολης προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το τρακ των παικτών του Παναιτωλικού, αλλά και το άγχος τους από το βάρος της ήττας από τον Πανιώνιο και απείλησε την εστία του τζενάμο. Ομως δεν κατάφερε στις τρεις ευκαιρίες που δημιούργησε στα πρώτα λεπτά να ανοίξει και το σκορ, με αποτέλεσμα να αφυπνίσει τους γηπεδούχους. Αρχικά η ομάδα του Τεννέ πήρε τον έλεγχο στον χώρο του κέντρου και στη συνέχεια άρχισε να δημιουργεί και τις πρώτες ευκαιρίες της μπροστά από την εστία του Χακόμπο.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς τελικά να υπάρξει κάποιο τέρμα και στο δεύτερο ουσιαστικά το σκηνικό δεν άλλαξε. Αντίθετα αυτό που έγινε ήταν να ανέβει ο ρυθμός του αγώνα, καθώς οι δύο ομάδες πλέον έψαξαν περισσότερο το γκολ, με αποτέλεσμα να μην δίνουν μεγάλη σημασία και στην αμυντική τους λειτουργία. Ο Παναιτωλικός ευτύχησε να το πετύχει με εντυπωσιακό τακουνάκι του Αγγελου Χαριστέα στο 79′ και από κει και πέρα, το παιχνίδι έγινε… ροντέο.

Οι φάσεις ήταν διαδοχικές μπροστά από τις δύο εστίες, όμως τίποτα δεν άλλαξε και ο Παναιτωλικός πήρε την μεγάλη νίκη, που του έδωσε τους τρεις βαθμούς και το δικαίωμα να ελπίζει πως θα μπορέσει στη συνέχεια απαλλαγμένος από το άγχος του πρωτάρη να παίξει ακόμα καλύτερο ποδόσφαιρο και να ικανοποιήσει τον κόσμο του. Σε αντίθεση με τους Αγρινιώτες, ο Αστέρας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δεν κατάφερε να πετύχει γκολ δείχνοντας πως αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα στον τομέα του σκοραρίσματος. Ο Φερνάντεθ σίγουρα είναι και αυτός προβληματισμένος από την εικόνα της ομάδας του και θα χρειαστεί να δουλέψει αρκετά με τους παίκτες του προκειμένου να δει και αποτελέσματα.

Δείτε τι δήλωσαν στην κάμερα της Nova πριν την έναρξη του αγώνα οι Δέντσας, Φορμίκα

Η εξέλιξη του αγώνα

90′ Τέλος αγώνα

90′ Φάουλ Τσαμπούρη από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Τζενάμο έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε

86′ Κίτρινη στον Αργυρόπουλο για φάουλ στον Θεοδωρίδη

79′ Κίτρινη στον Μπαρτολίνι για φάουλ στον Καμαρά

78′ Ο Εζενγκουέλε γλίστρησε την ώρα που ετοιμαζόταν να απομακρύνει, ο Χούλι βγήκε μόνος απέναντι από τον Τζενάμο, αλλά ο τελευταίος απόκρουσε με τα πόδια

77′ Σουτ Λαδάκη από τα δεξιά της περιοχής, ο Τζενάμο απόκρουσε και ο Αναστασιάδης μπροστά από τη γραμμή και προ του Μπαρτολίνι απομάκρυνε σωτήρια

74′ ΓΚΟΟΟΟΛ 1-0: Ο Καμαρά γύρισε από τα δεξιά, ο Χαριστέας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με εκπληκτικό τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χακόμπο

68′ Ο Μουμίν στη θέση του Σιόντη

66′ Σουτ Κουτρουμάνου από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική μεριά των διχτύων

64′ Ο Μπακασέτας στη θέση του Αρσενίεβιτς

63′ Σουτ Ενζεγκουέλεέξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

60′ Ο Παναιτωλικός έχει στρατοπεδεύσει στην περιοχή του Αστέρα Τρίπολης και πιέζει για το γκολ

55′ Σουτ Ρότσα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Χακόμπο

53′ Κίτρινη στον Εζενγκουέλε

53′ Ο Κούσας στη θέση του τραυματία Μπουμάλ

51′ Ο Σέσμα στη θέση του Εγκον

49′ Σουτ Καμαρά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Χακόμπο

47′ Κίτρινη στον Αναστασιάδη για φάουλ στον Χούλι

46′ Ο Καμαρά στη θέση του Καραμαλίκη

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος ημιχρόνου

45′ Ο Χαριστέας τροφοδότησε τον Καραμαλίκη, ο τελευταίος έβαλε στην πλάτη του τον Μπαρτολίνι και επιχείρησε το σουτ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

40′ Κίτρινη στον Σιόντη για φάουλ στον Αρσενίεβιτς

36′ Κίτρινη σε Καραμαλίκη και Πιπίνη

30′ Κόρνερ από τα δεξιά, ο Λαδάκης επιχείρησε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πέρασε ξυστά από το οριζόντιο

28′ Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Καραμαλίκη στην καρδιά της άμυνας, ο Χακόμπο μπλόκαρε

25′ Βολέ Θεοδωρίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ

24′ Σουτ Ουσέρο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

20′ Ο Λαδάκης στη θέση του τραυματία Χουανίτο

14′ Κεφαλιά πάσα του Καραμαλίκη, ο Θεοδωρίδης σε θέση βολής, αλλά βρήκε περισσότερο αέρα παρά μπάλα

13′ Σέντρα Θεοδωρίδη από τα δεξιά, ο Χαριστέας στο δεύτερο δοκάρι δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, χάνοντας την ευκαιρία να σκοράρει

4′ Σουτ Χουανίτο από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Τζενάμο

3′ Ο Χούλι έβγαλε σε θέση βολής τον Αρσενίεβιτς, ο Τζενάμο έδιωξε σε κόρνερ την μπάλα από το σουτ του τελευταίου.

1′ Εναρξη αγώνα

Παναιτωλικός (Μπάμπης Τεννές):: Τσενάμο, Κουτρουμάνος, Άντι, Αναστασιάδης, Ενζεγκουέλε, Σιόντης (68′ Μουμίν), Ρότσα, Μπουμάλ (53′ Κούσας), Καραμαλίκης (86′ Καμαρά), Θεοδωρίδης, Χαριστέας
Στον πάγκο οι: Μπλάζιτς, Μουμίν, Καμαρά, Παλαιολόγος, Κούσας, Σέγε, Γκόλιας

Αστέρας Τρίπολης (Όσκαρ Φερνάντεθ): Χακόμπο, Αργυρόπουλος, Πιπίνης, Μπαρτολίνι, Κουρμπέλης, Ουσέρο, Χουανίτο (20′ Λαδάκης), Τσαμπούρης, Αρσενίεβιτς (64′ Μπακασέτας), Έγκον (51′ Σέσμα), Χούλι
Στον πάγκο οι: Μπαντής, Κωστούλας, Μπακασέτας, Λαδάκης, Σέσμα, Ράγιος, Περόνε

Διαιτητής: Αρετόπουλος
Βοηθοί: Γουριώτης, Κουρομπύλια