Πρώτη νίκη με… μπαλωθιά Σίσιτς (video)

Ο ΟΦΗ κατάφερε με το γκολ του Σίσιτς στο 29' να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα μπροστά στους οπαδούς του, κερδίζοντας μέσα στο «Γεντί Κουλέ» τον Εργοτέλη με 1-0.

Ο ΟΦΗ κατάφερε με το γκολ του Σίσιτς στο  29′ να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα μπροστά στους οπαδούς του, κερδίζοντας μέσα στο «Γεντί Κουλέ» τον Εργοτέλη με 1-0.

Το ντέρμπι της Κρήτης ξεκίνησε με τον Εργοτέλη να πατάει καλύτερα στο χορτάρι του “Θόδωρος Βαρδινογιάννης”. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, προσπάθησε να πιέσει τον αντίπαλό της, προκειμένου να πετύχει και το γκολ που θα πάγωνε την ατμόσφαιρα.

Ομως δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να ισορροπήσει τον αγώνα ο ΟΦΗ και να αρχίζει και αυτός να δημιουργεί τις προϋποθέσεις προκειμένου να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Πίρσον. Οι μεγάλες φάσεις σε αυτό το διάστημα δεν έλειψαν με τις δύο ομάδες όμως να αποδεικνύονται αναποτελεσματικές και τους δύο τερματοφύλακες να έχουν σχετικά εύκολο έργο.

Από το 20′ και μετά όμως, ο ΟΦΗ ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του, με αποτέλεσμα να αναλάβει και των πρωτοβουλία των κινήσεων και να δείχνει έτοιμος για να προβληματίσει τον Εργοτέλη. Τελικά κατάφερε τον σκοπό του με στον Σίσιτς, ο οποίος πέτυχε το γκολ που έκρινε γενικά την αναμέτρηση. Ο διεθνής παίκτης ευτύχησε έτσι στο ντεμπούτο του με την φανέλα του ΟΦΗ να πετύχει και το πρώτο του γκολ. Πάντως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφ σάιντ του Σλοβένου στην φάση, όμως διαιτητής και βοηθός είχαν αντίθετη άποψη και μέτρησαν κανονικά το γκολ.

Διαμαρτυρίες υπήρξαν και από την πλευρά του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, για ένα μαρκάρισμα εντός περιοχής του Χίμπλινγκερ στον Σίσιτς. Ομως ο διαιτητής και πάλι είχε διαφορετική άποψη από την ομάδα που διαμαρτυρήθηκε, με αποτέλεσμα να δείξει πως το παιχνίδι έπρεπε να συνεχιστεί.

Στην επανάληψη οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν λιγοστές. Σε αυτές, ο Εργοτέλης προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, απειλώντας μόνο από στημένες φάσεις, όμως τελικά δεν κατάφερε τον σκοπό του. Οσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του ΟΦΗ γέμιζαν από αυτοπεποίθηση και έδειχναν ότι εύκολα κρατούσαν το υπέρ τους 1-0.

Και αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, αλλά και ούτε ο Παπουλής στις καθυστερήσεις που βρέθηκε μόνος προ του Πίρσον μπόρεσε να τον πλασάρει και να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

Ετσι ο ΟΦΗ πήρε τους τρεις βαθμούς και απέδειξε πως είναι το… αφεντικό στο Ηράκλειο, καθώς σε πέντε πλέον αναμετρήσεις με αντίπαλο τον Εργοτέλη έχει κερδίσει τις τρεις, ενώ ένα ματς έχει λήξει ισόπαλο και ένα έχει κερδίσει ο Εργοτέλης. Συνολικό σκορ υπέρ του ΟΦΗ με 11-4 γκολ!

*Πριν την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ, Αργύρη Μπουρδαμή, που έφυγε πριν λίγο καιρό από τη ζωή στα 73 του χρόνια.

Η εξέλιξη του αγώνα:

90′ + 4′ Λήξη του αγώνα

90′ +1′  Ο Παπουλής βγήκε πρόσωπο με πρόσωπο με τον Πίρσον, επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή και ενώ ήταν υπό πίεση, ο γκολκίπερ του Εργοτέλη απέκρουσε σε κόρνερ

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90′ Ο Σουμπίνιο άφησε τη θέση του στον Σόουζα

87΄Κίτρινη κάρτα στον Γιοβάνοβιτς για διαμαρτυρία

85′ Καλό σουτ του Μάντζιου από τα αριστερά της περιοχής, ο Πίρσον έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ

84′ Κίτρινη κάρτα στον Ολίσε για χτύπημα με τον αγκώνα στον Παπουλή

82′ Κίτρινη κάρτα στον Κάρολ για καθυστέρηση

81′ Κεφαλιά του Κατσικοκέρη από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του ΟΦΗ

80′ Τρίτη αλλαγή για τον Εργοτέλη με τον Κυριακίδη να περνά αντί του Τζούνιορ

79′ Ό Μάντζιος πάσαρε στον Κάλαζιτς, ο παίκτης του ΟΦΗ επιχείρησε του σουτ από αριστερά της περιοχής, η μπάλα λίγα μέτρα μακριά από το δεξιά δοκάρι

76′ Αλλαγή και για τον Εργοτέλη με τον Κατσικοκέρη να περνάει στη θέση του Κουτσιανικούλη

76′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Καμπάνταης άφησε τη θέση του στον Μάντζιο

74′ Σουτ του Τζούνιορ μερικά μέτρα μακριά από το χώρο του κέντρου, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κάρολ

73΄Σέντρα του Σασιασβίλι από τα δεξιά, ο Μπούντιμιρ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα να περάσει ψηλά άουτ

71′ Ο Λόπεθ αντί του Σίσιτς για τον ΟΦΗ

63΄Ο Μπουλούτ σεντρα από αριστερά, ο Πίρσον απομάκρυνε στο ύψος του πέναλτι, ο Παπουλής σε κενή εστία επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέλειξε μακριά από το αριστερό δοκάρι του Εργοτέλη

61΄Μακρινό σουτ του Σουμπίνιο από δεξιά, η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα μακριά από το αριστερό δοκάρι του Πίρσον

59′ Ο Ολισέ πέρασε στη θέση του Μπέτο για τον Εργοτέλη

55′ Κίτρινη κάρτα στον Κάλαζιτς για δυνατό φάουλ

54΄Κόρνερ του Ρομάνο από αριστερά, ο επερχόμενος Χίμπλινγκερ έπιασε τη δυνατή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κάρολ

51΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη από δεξιά και έξω από την περιοχή,η μπάλα χτύπησε στο τοίχο και στην επαναφορά της έφτασε και πάλι στον παίκτη του Εργοτέλη, αυτός ξανασούταρε με τον Κάρολ να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ

46′ Έναρξη Β’ ημιχρόνου

45′ Λήξη του Α’ ημιχρόνου

44′ Κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη για επικίνδυνο χτύπημα στον Κάλαζιτς

40′ Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Εργοτέλης προσπαθεί να απαντήσει στο γκολ του ΟΦΗ ο οποίος δεν έχει πραγματοποιήσει κάποια αξιόλογη φάση μετά το τέρμα του Σίσιτς

29′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 1-0. Ο Παπουλής από πλάγια θέση και δεξιά έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί ο Γεωργίου έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήγαινε προς την εστία του Εργοτέλη και ο Σίσιτς με προβολή την έσπρωξε στα δίχτυα.

19′ Καλό σουτ του Σουμπίνιο από δεξιά και στο ύψος της περιοχής, ο Πίρσον έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ

18′ Ο Φραγκουλάκης επιχείρησε το σουτ μερικά μέτρα μακριά από την περιοχή, η μπάλα απελπιστικά άουτ

15′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση του Μπουλούτ, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

12′ Καλός ρυθμός στο ματς, με τον Εργοτέλη να έχει την κατοχή της μπάλας και τον ΟΦΗ να προσπαθεί να χτυπήσει με επιθέσεις από αριστερά

3′ Εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη από αριστερά, ο Γιοβάνοβιτς έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ και έστειλε την μπάλα δίπλα από το αρίστερό δοκάρι του Κάρολ