Την έσωσε ο Μανού

Την πρώτη της απώλεια βαθμών στο "Σάντσεθ Πιθχουάν" γνώρισε η Σεβίλη που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σανταντέρ.

Την πρώτη της απώλεια βαθμών στο “Σάντσεθ Πιθχουάν” γνώρισε η Σεβίλη που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σανταντέρ. Τα πράγματα, πάντως, θα μπορούσαν να είναι και… χειρότερα για τους Ανδαλουσιάνους, οι οποίοι αν και προηγήθηκαν, χρειάστηκαν ένα γκολ στις καθυστερήσεις για να πάρουν τον βαθμό.

Ο Μανού Ντελ Μοράλ άνοιξε το σκορ στο 37′ και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Σε σύντομο χρονικό διάστημα στην επανάληψη, ωστόσο, η Ράσινγκ έφερε τα πάνω-κάτω με γκολ των Ναχουελπάν (62′) και Σαμπέριο (69′).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έπαιραν το πρώτο “τρίποντο” τους στη σεζόν, ο Ντελ Μοράλ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε και χάρισε τον βαθμό στη Σεβίλη.

ΣΕΒΙΛΗ: Χάβι Βάρας, Εσκουντέ, Σπάχιτς, Κάσερες, Κόκε (74′ Λουίς Αλμπέρτο), Τροχόφσκι, Χεσούς Νάβας, Μέντελ, Αρμεντέρος (61′ Νεγρέδο), Καμπάνια (73′ Ράκιτιτς), Μανού
ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: Τόνιο, Τορεχόν, Κριστιάν Φερνάντεθ, Σίσμα, Φράνθις, Άλβαρο Γκονζάλεθ, Ντιόπ, Αντριάν, Χάιρο Σαμπέριο (89′ Οσμάρ), Ναχουελπάν (75′ Μουνίτις), Κονέ (81′ Αράνα)