Το πρώτο της φιλικό ενόψει Euro έδωσε η Κροατία του Ζλάτκο Ντάλιτς που έμεινε στο 1-1 με την Αρμενία.

O Ίβαν Πέρισιτς γιόρτασε την 100η του εμφάνιση με την φανέλα της Εθνικής Κροατίας και την γιόρτασε με γκολ.

Ο Κροάτης επιθετικός της Ίντερ βρήκε δίχτυα με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μόντριτς και άνοιξε το σκορ στο φιλικό παιχνίδι με την Αρμενία (24′).

Είναι ο ένατος παίκτης στην ιστορία της Κροατίας που φτάνει σε αυτό το επίτευγμα. Έκανε ντεμπούτο τον Μάρτιο του 2011 σε έναν αγώνα με την Γεωργία.

Οι Κροάτες δεν έκαναν πολλές δοκιμές με τον κόουτς Ντάλιτς να κάνει έξι αλλαγές στην ενδεκάδα του, οι τέσσερις στο ημίχρονο.

Οι παίκτες του έχασαν πολλές ευκαιρίες και επειδή η μπάλα τιμωρεί, η Αρμενία ισοφάρισε στο τελικό 1-1 με προσπάθεια του Ανγκούλο.

Ανησυχία προκαλεί η αντικατάσταση του Μπρέκαλο μόλις στο 26ο λεπτό του αγώνα με πρόβλημα στον δεξί αστράγαλο. Η κατάσταση του θα εκτιμηθεί την Τετάρτη.

Κροατία : Λιβάκοβιτς, Μπάρισιτς, Τσαλέτα-Τσαρ, Βίντα (46′ Σκόριτς), Βερσάλικο (46′ Γιουράνοβιτς), Μπρόζοβιτς, Βλάσιτς (46′ Πέτκοβιτς), Μόντριτς (46′ Ρέμπιτς), Πέρισιτς (61′ Μπάντελι), Μπρέκαλο (26′ Πάσαλιτς), Κράμαριτς