Η ομάδα του Λονδίνου με δύο γκολ από το 80΄ και μετά κατάφερε να πάρει ισοπαλία, με 2-2, στο «Γκούντισον Παρκ» για τη δεύτερη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, αν κι έχανε στο ημίχρονο με 2-0 από τα «ζαχαρωτά».

Κόουλμαν (19΄) και Νέισμιθ (45΄) έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, που έμοιαζε το απόλυτο φαβορί για την επικράτηση. Ράμσι (83΄) και Ζιρού (90΄) όμως, πέτυχαν την ισοφάριση με αποτέλεσμα η Άρσεναλ και να κρατήσει το αήττητό της και να φθάσει τους τέσσερις βαθμούς.

Βασικός αγωνίστηκε για τους γηπεδούχους ο Κέβιν Μιραλάς, ενώ για την Άρσεναλ ντεμπούταρε για τη σεζόν και ο Οζίλ στην επίθεση των «κανονιέρηδων» και ο Μερτεσάκερ στο κέντρο της άμυνας. Διαμαρτυρήθηκαν οι Λονδρέζοι για το τέρμα με το οποίο έγινε το 2-0 της Έβερτον, με τον σκόρερ να είναι σε θέση οφσάιντ.