Η Καρταχένα έφυγε με τον βαθμό από τη Μάλαγα και την Ανδαλουσία χάρη στο σπουδαίο γκολ του Σίζι Οκαζάκι.

Φοβερή ένταση στο πρώτο ημίχρονο με τρελό ρυθμό και τη Μάλαγα να μπαίνει στο γήπεδο με ενθουσιασμό και στόχο να επιστρέψει στις νίκες μετά από 1.5 μήνα. Η Καρταχένα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο καθώς ισορρόπησε γρήγορα και προσγείωσε τους γηπεδούχους χαλώντας τους το κέφι. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τη Καρταχένα χάθηκε στο 26ο λεπτό από τον 40χρονο Κάστρο , ενώ η Μάλαγα είχε την κορυφαία της στιγμή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Τομάς.

Η Μάλαγα μπήκε δυνατά στην επανάληψη δημιουργώντας σημαντικές ευκαιρίες. Με την τρίτη κατόρθωσε να σκοράρει με τον Τομάς να ανοίγει το σκορ μετά την εκτέλεση φάουλ του Βαντίγιο (54ο λεπτό, 1-0), όμως στις καθυστερήσεις ο Σίνζι Οκαζάκι ερχόμενος από τον πάγκο έβαλε σπουδαίο γκολ για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα (90+5, 1-1).