Μαγιόρκα – Σεβίλλη 0-1: Ένας… πύραυλος ήταν αρκετός (hls)

Ένα απίθανο γκολ από τα 30 μέτρα η Σεβίλλη πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα στην Πάλμα ντε Μαγιόρκα.

Το κορυφαίο γκολ στην καριέρα του Γκούντελι ήταν αυτό που έκρινε το ματς στην Πάλμα ντε Μαγιόρκα. Η Σεβίλλη πήρε τρεις χρυσούς βαθμούς κι έφτασε τη Μαγιόρκα στους 12 παίρνοντας μεγάλη “ανάσα”.

Στο πρώτο μέρος η Μαγιόρκα μέσα σε ένα λεπτό, στο 6′ και στο 7′ έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκόρ όμως δεν ο Άμπντον Πρατς δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπουνού, ο οποιος κράτησε το μηδέν.

Από τις φάσεις αυτές και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους στο ματς δεν έγινε απολύτως τίποτα.

Τα highlights του ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη άρχισε να ανεβάζει ρυθμό, να πιέζει αλλά το γκολ που πέτυχε δεν ήταν από συνεργασία, δεν ήταν από κάποια ομαδική ενέργεια αλλά από μια απίθανη έμπνευση και κυρίως εκτέλεση του Γκούντελι ο οποίος σούτερε από τα 30 μέτρα κι έστειλε την μπάλα στο “παραθυράκι” της εστίας του ΡαΪκοβιτς.

Η είσοδος των Ζούνιορ και Εντιαγέ η Μαγιόρκα άλλαξε εικόνα, πίεσε πολύ και άγγιξε το γκολ όταν από ωραία προσπάθεια του Εντιαγέ και πάσα στο πέναλτι ο Άγχελ εντελώς μόνος του με τον Μπουνού δεν κατάφερε να τον νικήσει κι έτσι έμενε το 1-0 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.