Η Μίλαν νίκησε εύκολα την Μόντσα με 4-1 στο Σαν Σίρο με κορυφαίους τον Μπραχίμ Ντίαθ και Ντιβόκ Οριγκί. Οι «ροσονέρι» έπιασαν την Νάπολι στην κορυφή της βαθμολογίας, αντίθετα οι νεοφώτιστοι έμειναν στην 14η θέση της Serie A.

Η Μίλαν υποδέχθηκε στο Σαν Σίρο την Μόντσα για την 11 ααγωνιστική της Serie A. Πρωταγωνιστής στο πρώρο ημίχρονο ο Μπραχίμ Ντίαθ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με σκορ 2-0. Στο 65′ ο Οριγκί ανέβασε τον δείκτη για τους «ροσονέρι» στον πίνακα του σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ρανόκια μείωσε για την Μόντσα και πέτυχε το μοναδικό γκολ για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Λεάο στο 84′, ύστερα από ασίσιτ του Τέο Ερντάντες.

Οι «ροσονέρι» έφτασαν τους 26 βαθμούς, στο ιταλικό πρωτάθλημα και πάτησαν κορυφή μαζί με την Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» θα αναμετρηθούν με την Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο την Κυριακή (23/10, 21:45) Η Μόντσα είναι 14η με 10 βαθμούς. H Μίλαν την επόμενη αγωνιστική αγωνίζεται κόντρα στην Τορίνο (30/10, 21:45), ενώ η Μόντσα υποδέχεται εντός την Μπολόνια (31/10, 21:45).

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Ντεστ (46′ Καλούλου), Κιάερ (60′ Γκάμπια), Ερναντέζ, Μπενασέρ, Πομπέγκα, Μεσίας, Ντίαθ (53‘ Ντε Κετελάρε), Ρέμπιτς (60’ Λεάο), Οριγκί

Μόντσα: Ντι Γκρεγκόριο, Αντόφ, Μαρί, Καλντιρόλα (54′ Καρμπόνι), Τσούρια, Μπαρμπέρις (46′ Ρανόκια), Σένσι (66′ Μπόντο), Αουγκούστο, Πεσίνα, Καπράρι (66′ Γκίτκιαερ), Μότα (54′ Πετάνια)