Η Μπράιτον φιλοδώρισε με τεσσάρα τον πρώην προπονητή της, υποχρεώνοντάς τον Πότερ στην πρώτη του ήττα ως προπονητή της Τσέλσι.

Η Μπράιτον όχι μόνο δεν είχε νικήσει ποτέ σε 14 αναμετρήσεις την Τσέλσι, αλλά σε 10 ματς στην πρέμιερ δεν είχε καν προηγηθεί. Από νωρίς έδειξε πάντως τις διαθέσεις της με τον Σίλβα να βγάζει στη γραμμή τα σουτ των Τροσάρ και Εστουπινιάν.

Στο 5′ όμως δεν είχε απάντηση και η Μπράιτον προηγήθηκε με τον Τροσάρ να βρίσκει το 7ο γκολ του στο πρωτάθλημα. 9 λεπτά αργότερα ο Λόφτους-Τσικ στάθηκε άτυχος και με αυτογκόλ έγραψε το 2-0.

Η Τσέλσι έχασε ευκαιρίες με Γκάλαγκερ και Πούλισιτς, αλλά το 3-0 ήρθε και πάλι με αυτογκόλ, αυτή τη φορά του Τσαλόμπα στο 42′.

Στο δεύτερο μέρος αν και η Τσέλσι μείωσε νωρίς με τον Χάβερτζ, η Μπράιτον διαχειρίστηκε το ματς δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα και στις καθυστερήσεις ο Γκρος υπέγραψε το θρίαμβο για το τελικό 4-1.