Μόντσα – Μπολόνια 1-2: Νίκη με ανατροπή (hls)

Η Μπολόνια βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Μόντσα, αλλά τελικά κατάφερε να φύγει με τους βαθμούς της νίκης (1-2) σε αγώνα για την 12η αγωνιστική της Serie A

Η Μόντσα προηγήθηκε 1-0 στον εντός έδρας αγώνα με την Μπολόνια από την εκτέλεση πέναλτι του Πετάνια στο 57΄. Ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων κράτησε για λίγα μόλις λεπτά. Στο 60΄ από το γκολ του Φέργκιουσον, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και 13 λεπτά αργότερα πέτυχαν το νικητήριο γκολ με τον Ορσολίνι.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Σύλβιο Μπερλουσκόνι, ενώ αντίθετα η Μπολόνια πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της (μετά το 2-0 επί της Λέτσε), την πρώτη εκτός έδρας για την φετινή χρονιά και “σκαρφάλωσε” στην 12η θέση με 13 βαθμούς φτάνοντας την Φιορεντίνα στον βαθμολογικό πίνακα.