Γουλβς – Μπόρνμουθ 0-1: Τα «κεράσια» δάγκωσαν (hls)

Η Μπόρνμουθ κατάφερε να κερδίσει για πρώτη φορά στο νέο έτος με το γκολ του Ταβερνιέ στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Η Γουλβς υπέστη την πρώτη φετινή της ήττα σε έναν αγώνα που είχε την κατοχή αλλά καθόλου την ουσία. Άσκοπη κυκλοφορία μπάλας στο πρώτο ημίχρονο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα ο Νέτο σε ένα πρώτο μέρος που η Μπόρνμουθ δεν έκανε ούτε μία τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπόρνμουθ στην μοναδική της τελική βρήκε δίχτυα με το 4ο γκολ στην σεζόν του Μάρκους Ταβερνιέ μετά από την 4η ασίστ του Ντόμινικ Σολάνκι (0-1, 49ο λεπτό). Η Γουλβς αγχώθηκε και η Μπόρνμουθ δεν ζορίστηκε αρκετά για να κρατήσει μόλις την δεύτερη νίκη της μακριά από την έδρα της μετά το διπλό στο Νότιγχαμ απέναντι στη Φόρεστ (2-3).