Κορυφή με επική ανατροπή η Σεβίλλη

Μπορεί για 88 λεπτά η Σεβίλλη να ήταν πίσω στο σκορ, όμως με δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών κατάφερε να πετύχει μια επική ανατροπή (2-1) κόντρα στη Βιγιαρεάλ και να ανέβει στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι μετά από δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Βιγιαρεάλ, όμως παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το τέρμα του Βιέτο (79′), κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει το τρίποντο.

Ο Σουάρεζ στο 88′ ισοφάρισε αρχικά σε 1-1 και ο Μπάκα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ολοκλήρωσε μία επική ανατροπή.

Η Σεβίλλη μετά από εννιά αγωνιστικές «συγκατοικεί» στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν μαζί με τη Μπαρτσελόνα με 22 βαθμούς, σε αντίθεση με την Βιγιαρεάλ, η οποία είναι στην 8η θέση με 14 βαθμούς.