Σπουδαίο διπλό στην Πόλη η Ζαλγκίρις (video)

Με 65-62 η Ζαλκγίρις Κάουνας πήρε σπουδαία νίκη επί της Έφες στην Κωνσταντινούπολη για τον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα η Ζαλκγίρις και κατάφερε -κυρίως χάρη στην πολύ καλή της άμυνα- να το διατηρήσει μέχρι το φινάλε, παρά τις τελευταίες προσπάθειες των παικτών του Ίβκοβιτς.

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 16-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Ουλανόβας και Μιλάκνις να μπαίνουν δυνατά. Οι Τούρκοι ήταν εξαιρετικά άστοχοι, με τη Ζαλγκίρις να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +8 (26-34).

Οι παίκτες του Κραπίκας, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, την ίδια στιγμή που ο Κρστιτς το πάλευε μόνος του κι ενώ η διαφορά έφτασε τους 12 (38-50) πριν το 42-50 του 30ου λεπτού.

Η άμυνα της Έφες στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν αυτή που κράτησε όρθιους τους γηπεδούχους, με τον Ντρέιπερ να ηγείται της (αντ)επίθεσης. Το 51-53 ήταν το κοντινότερο που κατάφερε να πλησιάσει η Έφες, με τη Ζαλκγίρις να κρατάει και δείχνοντας την απαραίτητη ψυχραιμία στις βολές στο φινάλε, να παίρνει τη νίκη με 65-62. Στους 8 πόντους ο Περπέρογλου, που ήταν πολύ άστοχος (2/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 26-34, 42-50, 62-65

Αναντολού Εφές: Μπαλμπάι 2, Οσμάν 4, Περπέρογλου 8, Ντρέιπερ 8, Κρστιτς 22, Λάσμε 5, Κορκμάζ, Τζάνινγκ 5, Μπιέλιτσα 8

Ζαλγκίρις Κάουνας: Λεκαβίτσιους 5, Γκουντάιτις 2, Καρινιάουσκας 3, Σονγκάιλα 4, Λιπκεβίτσιους 1, Γιανκούνας 3, Γιαβτόκας 12, Μιλάκνις 14, Άντερσον 2, Ουλανόβας 19