«Ανάσα» για την Τότεναμ, «θηλιά» για τη Βίλα

Μετά από πέντε παιχνίδια και 547 αγωνιστικά λεπτά οι «χωριάτες» βρήκαν δίχτυα στην Πρέμιερ, όμως δεν μπόρεσα να πάρουν ούτε τον πόντο από την Τότεναμ στο Μπέρμιγχαμ με τους Λονδρέζους να φθάνουν στη νίκη με 2-1.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι «πετεινοί» του Μαουρίτσιο Ποκετίνο έφθασαν τους 14 πόντους κι ανέβηκαν στην έβδομη θέση τη Λίβερπουλ, ενώ η κακή πορεία της Άστον Βίλα συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να μένουν στους 10 και με μία νίκη σε πέντε αγώνες στο «Βίλα Παρκ».

Από το 65΄ η Βίλα έπαιξε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μπέντεκε, όμως ο Βάιμαν είχε ανοίξει το σκορ στο 16΄ με το ματς ν΄ αρχίζει με εξαιρετικές προϋποθέσεις για την ομάδα του Λάμπερτ. Στο τέλος του αγώνα με Τσαντλί, μετά από κόρνερ του Λαμέλα, και με τον Κέιν να σημειώνει το ένατο γκολ του φέτος σε όλες τις διοργανώσεις οι Λονδρέζοι έφθασαν στο τελικό 2-1.