«Καθαρό» προβάδισμα Άγιαξ, τον πρώτο λόγο Γιουνάιτεντ, Θέλτα

Με 2-0 ο Άγιαξ πήρε «καθαρή» νίκη κόντρα στη Σάλκε στην Ολλανδία και έκανε σημαντικό βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League. Ισόπαλη στις Βρυξέλλες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, οριακή νίκη για Θέλτα.

Δύο γκολ του Κλάασεν (23’ πεν, 52’) διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 του «Αίαντα» στο παιχνίδι του Άμστερνταμ απέναντι στη Σάλκε, που καλείται να ανατρέψει ένα αρκετά δύσκολο σκορ για νοκ άουτ αγώνες στο παιχνίδι του Γκέλζενκιρχεν.

Ο Μικιταριάν στο 37’, έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στην Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες, ωστόσο το τέρμα του Ντεντόνκερ στο 86’, διαμόρφωσε το τελικό 1-1, κρατώντας «ζωντανές» τις ελπίδες των Βέλγων για τα ημιτελικά.

«Γεμάτο» ματς στη Γαλικία, όπου η Θέλτα πήρε τη νίκη με 3-2 απέναντι στη Γκενκ. Οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ με τον Μποέτιους στο 10ο λεπτό, αλλά η απάντηση της Θέλτα ήταν… πειστικότατη, αφού με Σίστο (15’), Άσπας (18’) και Γκουιντέτι (38’) διαμόρφωσε το 3-1 πριν το ημίχρονο. Το τέρμα του Μπουφέλ ωστόσο στο 67’, αναπτέρωσε τις ελπίδες των Βέλγων που με το 3-2 στις αποσκευές τους, θέλουν νίκη με 1-0 για να βρεθούν εκείνοι στα ημιτελικά.