Λας Πάλμας – Μαγιόρκα 1-1: Ισόπαλο το νησιωτικό ντέρμπι (vid)

Η Λας Πάλμας δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το πρώτο της παιχνίδι μετά από πέντε χρόνια στην κορυφαία κατηγορία, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μαγιόρκα στο "Εστάντιο ντε Γκραν Κανάρια".

Παρά τον ενθουσιασμό της επιστροφής στη La Liga, η Λας Πάλμας δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το πρώτο της παιχνίδι μετά από πέντε χρόνια στην κορυφαία κατηγορία, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μαγιόρκα στο “Εστάντιο ντε Γκραν Κανάρια”.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 28ο λεπτό μετά από ανατροπή του Σάντρο στην περιοχή της Μαγιόρκα και ο Βιέρα έκανε το 1-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν αξιοποίησαν το δικό τους κερδισμένο πέναλτι, καθώς ο Μουρίτσι στο 41ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Λας Πάλμας.

Το γκολ της ισοφάρισης για τη Μαγιόρκα ήρθε στο 70ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του νεοαποκτηθέντος Νταρντέρ και κεφαλιά του Ραΐγιο.