Μάιντς-Άιντραχτ Φρ. 1-1: Την έσωσε στο τέλος ο Μαρμούς (highlights)

Με γκολ του Αιγύπτιου Μαρμούς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Άντραχτ απέφυγε την ήττα στο "MEWA ARENA" στο τοπικό ντέρμπι με τη Μάιντς και παραμένει αήττητη σε τέσσερα επίσημα ματς.

Το πρώτο ημίχρονο είχε όλα τα χαρακτηριστικά του τοπικού ντέρμπι. Δύναμη, πάθος και ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Η Μάιντς ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 25ο λεπτό, όταν σε μία σέντρα στην περιοχή των “αετών”, ο Τραπ, συγκρούστηκε στον αέρα με τον Κοχ και ο Λι ψύχραιμα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το 12ο γκολ στη Bundesliga για τον Νοτιοκορεάτη, τα πέντε από αυτά τα έχει πετύχει με το κεφάλι.

Στην επανάληψη η ομάδα του Τοπμέλερ, μπήκε με περισσότερη ορμή στο παιχνίδι, αλλά αφού ο Κολό Μουανί απώλεσε δύο ευκαρίες, έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κνάουφ στο 61ο λεπτό. Η λύτρωση για τους “αετούς” ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν μετά την ωραία προσπάθεια του Εμπιμπέ, ο Μαρμούς ισοφάρισε 1-1, σκοράροντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της νέας του ομάδας.