Ουνιόν Βερολίνου – Λειψία 0-3: «Άλωσε» την έδρα της Ουνιόν! (highlights)

Η Λειψία επικράτησε της Ουνιόν με 3-0 και την υποχρέωσε στην πρώτη της εντός έδρας ήττα μετά από 24 αγώνες!

Η Ουνιόν ήταν αήττητη για 24 ματς στην έδρα της όμως αυτό το ρεκόρ το έσπασε η Λειψία που πέρασε νικηφόρα με 3-0. Παράλληλα η ομάδα του Μάρκο Ρόζε, πήρε νίκη κόντρα στην ομάδα του Βερολίνου μετά από πέντε αγώνες που όλοι μάλιστα είχαν λήψει με 2-1 υπέρ της Ουνιόν.

Αμφότερες ομάδες έδειξαν διάθεση για να απειλήσουν στο πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως αποτέλεσμα. Καλύτερη στιγμή ήταν αυτή του Βόλαντ στο στο 13 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σιμόνς με θαυμάσιο σουτ πέτυχε εντυπωσιακό γκολ για το 1-0 και τα πράγματα για την Ουνιόν έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στο 64 όταν ο Βόλαντ αποβλήθηκε σωστά με κόκκινη κάρτα, για μαρκάρισμα στον Σιμακάν.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Λειψία είχε τον απόλυτο έλεγχο. Στο 75 μπήκε στο ματς ο 20χρονος Σέσκο και ο Σλοβένος βρήκε δέκα λεπτά αργότερα τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο ίδιος παίκτης στο 87 μετά από εξαιρετική ασίστ του Όλμο, έγραψε το τελικό 3-0.

Ουνιόν Βερολίνου: Ρόνοφ, Ντούκι, Κνόχε, Λέιτε, Γιουράνοβιτς(71΄Τρίμελ), Λαιντουνί(71΄Χάμπερερ), Κραλ, Βόλαντ, Γκόζενς(86΄Κάουφμαν), Μπέρενς(86΄Ρουσιγιόν), Φοφάνα(61΄Χόλερμπαχ)

Λειψία: Μπάσβιχ, Ράουμ, Όρμπαν, Σιμάκαν(67΄Κλόστερμαν), Χένριχς(88΄Λουκεμπά), Καμπλ, Σλάγκερ, Όλμο, Σιμόνς(88΄Φόρσμπεργκ), Πόουλσεν(75΄Σέσκο), Οπέντα(75΄Μπάουμγκάρντνερ)