Η Γκλάντμπαχ επικράτησε της Χάιντενχάιμ με 2-1 και πανηγύρισε την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη στο Πρωτάθλημα.

Σε ιστορικό παιχνίδι, που ήταν το ματς νούμερο 950 στην Μπουντεσλίγκα, η Γκλάντμπαχ πήρε την πρώτη εντός έδρας νίκη επικρατώντας με 2-1 της Χάιντενχάιμ. Παράλληλα είναι και ιστορική νίκη, καθώς είναι και η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Πλεά και έπειτα είχαν την κατοχή και τις ευκαιρίες. Η Χάιντενχάιμ, βγήκε στην κόντρα στο 38 και στην μοναδική της ουσιαστικά ευκαιρία, ισοφάρισε με τον Ντίνκσι σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το αυτογκόλ του Φέρενμπαχ έβαλε μπροστά την Γκλάντμπαχ στο σκορ και έπειτα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν για να παραμείνει το 2-1 μέχρι το τέλος.

Γκλάντμπαχ: Νίκολς, Σκάλι, Ελβέντι, Βέμπερ, Νετς, Βάιγκλ, Ράιτς, Ονορά, Πλεά, Ενγκουμού, Τζόρνταν

Χάιντενχάιμ: Μίλερ, Φέρενμπαχ, Σίρσλέμπεν, Μάινκα, Τραορέ, Μαλόνι, Τόιερκάουφ, Μπέστε, Μπεκ, Ντίνκσι, Κλάιντινστ