Ο Κιλιάν Εμπαπέ σκόραρε δύο τέρματα, τα έβαλε με τους οπαδούς της Μπρεστ και κατάφερε τόσο με την αγωνιστική του εικόνα, όσο και τη συμπεριφορά του να πρωταγωνιστήσει στη νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν επί της ομάδας από τη Βρέστη με 3-2.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν με… ορμή στο παιχνίδι, άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με δυνατό σουτ του 17χρονου Ζαΐρ – Εμερί έξω από την περιοχή και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με το γκολ που σημείωσε ο Εμπαπέ στο 28ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε θεώρησαν ότι “κλείδωσε” η νίκη, ωστόσο οι πεισματάρηδες παίκτες της Μπρεστ μείωσαν στο 43′ με τον Μουνιέ και ισοφάρισαν με τον Λε Ντουαρόν στο 52ο λεπτό.

Στο 89ο λεπτό, η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Κόλο Μουανί από τον Μπρασιέ και εξέταση της φάσης στο VAR.

Ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση, ο Μπίζοτ έκανε την επέμβαση, ωστόσο ο Γάλλος σούπερ σταρ πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Μετά το γκολ ο Εμπαπέ άρχισε να προκαλεί τους φιλάθλους της Μπρεστ με αποτέλεσμα να αρχίσουν οι έντονες αποδοκιμασίες.