Η «Γαλατά» τη νίκη, ο Αστέρας τη διαφορά (video)

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη, η Γαλατασαράι νίκησε 110-103 τον Ερυθρό Αστέρα μετά από δύο παρατάσεις και τον «έπιασε» στο 3-3, αλλά οι Σέρβοι με δύο εύστοχες βολές στην εκπνοή υπερασπίστηκαν το +8 του πρώτου αγώνα στη μάχη για την πρόκριση από τον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Τούρκους ήταν ο Ζόραν Έρτσεγκ, με άξιο συμπαραστάτη τον Κάρλος Αρόγιο. Ο πρώτος, ωστόσο, ήταν ο άνθρωπος της στιγμής, ευστοχώντας σε τρίποντο λίγο μπροστά από το κέντρο κι ενώ απέμεναν 2 δευτερόλεπτα για το τέλος της κανονικής περιόδου.

Η «Γαλατά» είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά και στο φινάλε του ημιχρόνου που τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 45-40. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Αστέρας με ένα σερί 14-0 πέρασε μπροστά με 54-63 και στη συνέχεια πλησίασαν πάλι οι γηπεδούχοι για να πάει το παιχνίδι πόντο μέχρι το τέλος.

Ο Αρόγιο από την άλλη, ήταν αυτός που πήρε την ομάδα της Κωνσταντινούπολης στην πλάτη του στην παράταση και κλείδωσε τη νίκη με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης παράτασης. Ο Μίτροβιτς, ωστόσο, με δύο εύστοχες βολές σε νεκρό χρόνο διαμόρφωσε το τελικό 110-103, το οποίο έδωσε στον Αστέρα τουλάχιστον την καλύτερη διαφορά στην ισοβαθμία, αφού στο πρώτο ματς οι Σέρβοι είχαν επικράτησει με 8 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 45-40, 54-63, 82-82 (96-96, 110-103)

Γαλατασαράι (Αταμάν): Έρτσεγκ 32-7ρ., Τζαβάι 2, Γκονλούμ 15-7ρ., Βουγιούκας 4, Αλντεμίρ 4, Αραντόρι 2, Αρόγιο 26-6ασ., Γκιουλέρ 10-8ρ., Αρσλάν 15-6ασ., Ουράλ

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 8, Ντάνγκουπιτς, Μίτροβιτς 30, Λάζιτς 7, Μπλάζιτς 7, Κάλινιτς 21, Μαριάνοβιτς 23-17ρ., Τέγιτς 5, Τζένκινς, Τσίρμπες 2