Βήμα πρόκρισης μέσω… Ιταλίας (video)

Η Νίζνι νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τη Σάσαρι, αυτή τη φορά με 89-82 στην Ιταλία για την 6η αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκας και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο Top-16 της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους Ρώσους σε ακόμη ένα παιχνίδι ο Ρότσεστι, ο οποίος σταμάτησε στους 29 πόντους, ενώ μοίρασε και 7 ασίστ. Πολύ καλό ματς έκαναν επίσης ο Κίνσεϊ με 15 πόντους και ο Τόμπκινς με 13 και 15(!) ριμπάουντ.

Από τους Ιταλούς, οι οποίο πλέον βρίσκονται στην τελευταία θέση του ομίλου με μόλις μία νίκη, ξεχώρισε ο Σάντερς με 17 πόντους, ενώ από 13 πρόσθεσαν Σόσα και Μπρουκς.

Η Νίζνι πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Με μπροστάρη τον Ρότσεστι στην επίθεση και καλή άμυνα, πήρε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού το προβάδισμα και το διατηρούσε χωρίς δυσκολία, ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου ξέφυγε με διψήφια διαφορά (39-50), προτού ο Μπρουκς μειώσει σε 46-53.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Σάσαρι παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο. Με επιθετική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση έτρεξε ένα σερί 12-0 και μπήκε ξανά στο παιχνίδι (58-53).

Από εκεί και πέρα, το ματς έγινε ντέρμπι. Η Σάσαρι έστω και με ζόρι κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ρότσεστι. Ο Αμερικανός γκαρντ μαζί με τον Μπαμπούριν πήραν από το… χέρι τη Νίζνι και παρότι οι συμπαίκτες του δεν ήταν απόλυτα εύστοχοι από τη γραμμή των βολών, την οδήγησαν στη νίκη με το τελικό 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 46-53, 65-63, 82-89.

Σάσαρι: Λόγκαν 6, Σόσα 13, Σάντερς 17, Ντεβετσί 2, Λαουάλ 7, Ντίσον 10 Σατσέτι 8, Μπρουκς 13, Τόντιτς 6.

Νίζνι: Μπαμπούριν 11, Παρακούσκι 12, Αντόνοφ 8, Κβόστοφ 1, Κίνσεϊ 15, Ροτσέστι 29, Τόμπκινς 13.