Ρόμα-Λέτσε 0-1: Σούπερ ανατροπή των Ρωμαίων στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων!(videos)

Ο Λουκάκου αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 5' και πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90+6'.

Η Λέτσε προηγήθηκε στο σκορ για 91 λεπτά, κόντρα στην Ρόμα, στο «Ολίμπικο», αλλά έφυγε με άδεια χέρια από την ιταλική πρωτεύουσα και ηττήθηκε από τους γηπεδούχους που έφτασαν σε ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις (2-1)! Η Ρόμα που είχε έναν βαθμό περισσότερο από τους φιλοξενούμενους, πριν από την σέντρα. αύξησε το προβάδισμα της στους τέσσερις από την συγκεκριμένη αντίπαλο και ενώ η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, προσπέρασε στην βαθμολογία την Μόντσα και την Λάτσιο.

Ο Ρόμελου Λουκάκου που αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στο 5ο λεπτό και την απόκρουση του Φαλκούντο στο κέντρο της εστίας του, ήταν ο παίκτης που διόρθωσε το λάθος του και στο 90+6′ πέτυχε το νικητήριο γκολ της ολικής ανατροπής, ύστερα από ασίστ του Ντιμπαλά, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σαρντάρ Αζμούν είχε ισοφαρίσει (1-1).

Σε φάση αντεπίθεσης, η Λέτσε έφτασε στο νικητήριο γκολ (72′) Ο Μπάντα από την αριστερή πλευρά συνέκλινε στην μεγάλη περιοχή και στόχευσε τον Πόντους Αλμκβίστ που σκόραρε με πλασέ ακριβείας, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας.