Πιράντες και Μπραϊκόβιτς ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών με 49 πόντους, ενώ Κάουαν και Ρέινολντς πέτυχαν 50.

Ο Κολοσσός “φρέναρε” την πολύ καλή πορεία του Προμηθέα στην 10η αγωνιστική της Basket League και υποχρέωσε σε ήττα την ομάδα της Πάτρας ( 114-109), στην παράταση και σε παιχνίδι που είχε σκορ…ΝΒΑ. Ο Κολοσσός ανέβηκε στο 4-6, ενώ ο Προμηθέας είναι στην 3η θέση, πίσω από τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, παρά την τέταρτη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Προμηθέας με αντεπίθεση διαρκείας στη 4η περίοδο, διεκδίκησε την νίκη και μείωσε τη διαφορά των 15 πόντων στο 30′ *83-68), στους δυο (97-95) στα 18” πριν από την λήξη, με τρίποντο του Κάουαν. Ο Πόλει ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 98-95, ο Κάουαν εκ νέου μείωσε σε 98-96, επίσης με 1/2 βολές. Ο Αμερικάνος πλει μέικερ του Προμηθέα, έδωσε το προβάδισμα του σκορ στην ομάδα του, με εύστοχο τρίποντο (98-99) στα 9 δευτερόλεπτα και στην ίδια φάση κέρδισε φάουλ, ευστοχώντας στην συμπληρωματική βολή (98-100). Ο Πιράντες στα 3” πριν από την λήξη, ισοφάρισε 100-100 και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 105-108 από το τρίποντο του Ρέινολντς στα 2’37” από την ολοκλήρωση της παράτασης, αλλά οι γηπεδούχοι “απάντησαν” με καλάθια των Μπραίκόβιτς, Πόλει και Πιράντες ανακτώντας το προβάδισμα με 111-108. Ο Χρυσικόπουλος αστόχησε σε λει απ και ο Πόλει σε δυο ελεύθερες βολές, ενώ ο Κάουαν στα 13” ευστόχησε σε 1/2 βολές (111-109). Την νίκη των Ροδιτών εξασφάλισαν οι 3 εύστοχες βολές του Γκάουλντοκ στο 44′ 50”

Δεκάλεπτα: 33-25, 60-50, 83-68, 100-100 (κ.δ.) 114-109