Άνετα και σχεδόν διαδικαστικά, από το 38' όταν και προηγήθηκε με αυτογκολ του Μπάλαρντ, η Νιούκαστλ νίκησε 3-0 στο Σάντερλαντ. Τα άλλα δύο γκολ του ματυς πέτυχε ο Ίζακ στην αρχή (46') και το φινάλε (90' πεν) του δευτέρου μέρους

Από την στιγμή που ο Εντ Χάουι επέλεξε να μην κάνει πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα της Νιούκαστλ, ήταν περίπου στα όρια του φυσιολογικού να κυλήσει έτσι το ματς του Σάντερλαντ…

Στο γήπεδο του “Φωτός”, ανήμερα των… Φώτων, οι “Καρακάξες” είδαν καλύτερα και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στις… “μαυρόγατες” του Σάντερλαντ! Μια πίεση και κατοχή μπάλας από την αρχή και αρκετές φάσεις, ώσπου να φτάσουμε στο 38ο λεπτό όταν ο Ζοέλινγκτον μπήκε από τα αριστερά και στην πορεία της παράλληλης σέντρας του ο Μπάλαρντ την έστειλε τη μμπάλα στα δίχτυα της ομάδας του προσπαθώντας να απομακρύνει!

Κι αν αυτό το γκολ έδωσε μια παραπάνω άνεση στους φιλοξενούμενους, μια ακόμα πιο χοντρή γκάφα των αμυντικών της Σάντερλαντ στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης έριξε – έστω και τόσο πρόωρα, λόγω των συνθηκών – την αυλαία (!) στο ματς, τουλάχιστον σε ότι αφορά την πρόκριση! Ο Αλμιρόν “έκλέψε” στο ύψος της περιοχής κι άφησε στον Ίζακ να… “διεκπεραιώσει” πλασάροντας εύκολα στο 0-2!

Κάπου εκεί, όλα άρχισαν να γίνονται τόσο διαδικαστικά με την Νιούκαστλ να φτάνει σε ένα 3ο γκολ, στο 90ο λεπτό όταν ο Μπάλαρντ ανέτρεψε τον Γκόρντον εντός περιοχής και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Ίζακ διαμόρφωσε το τελικό 0-3

Σάντερλαντ : (Μάϊκλ Μπίελ) 4-2-3-1 :

Πάτερσον – Αλίζ, Χιούμ, Μπάλάρντ, Ο’Νάϊν – Νιλ,. Εκβά – Κλαρκ, Μπέλιγκαμ,, Πίτσκαρντ – Ρούσιν (85′ Μπα).