Δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το δώρο της Νιούκασλ η Μάντσεστερ Σίτι, που παίρνοντας της νίκη με 1-0 κόντρα στην Έβερτον, μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από την Τσέλσι μετά από 15 αγώνες.

Δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το δώρο της Νιούκασλ η Μάντσεστερ Σίτι, που παίρνοντας της νίκη με 1-0 κόντρα στην Έβερτον, μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από την Τσέλσι μετά από 15 αγώνες.

Το ματς κρίθηκε από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιάγια Τουρέ στο 24′, μετά από ανατροπή του Μίλνερ από τον Γιαγκέλκα.

Η Έβερτον έκλεισε τους γηπεδούχους στα καρέ τους στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πελεγκρίνι είχαν ευκαιρίες για μία λιγότερο αγχωτική νίκη.

Η Σίτι ανέβηκε έτσι στους 33 βαθμούς και απέχει πλέον τρεις από την πρωτοπόρο Τσέλσι, με μοναδικό μελανό σημείο στη νίκη της, τον τραυματισμό (και αναγκαστική αντικατάσταση) του Σέρχιο Αγκουέρο μόλις στο 7′, με τον Αργεντινό να πονά στο γόνατό του.

Στην 11η θέση με 18 βαθμούς έμειναν τα «ζαχαρωτά» που μετρούν τρεις αγωνιστικές μακριά από τοις νίκες.