Μπακς-Θάντερ 118-93: «Αγκάλιασαν» τη δεύτερη θέση (video)

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν 118-93 τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ και έκαναν το καθοριστικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης της Ανατολής, μετά τη 29η εντός έδρας νίκη τους σε 36 εντός έδρας ματς.

Κορυφαίος των γηπεδούχων για ένα ακόμα εντός έδρας ματς ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 30 πόντους και 19 ριμπάουντ. Επίσης, ο Έλληνας παίκτης είχε τέσσερις ασίστ, ένα κόψιμο και τρία λάθη σε 33:39 λεπτά συμμετοχής. Ο Μπόμπι Πορτίς είχε 15 πόντους ενώ ο Μπρουκ Λόπες σταμάτησε στους 14 πόντους. Ο Κρις Μίντλετον έκανε triple double με έντεκα πόντους, δέκα ριμπάουντ και δέκα ασίστ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 3:13 λεπτά και είχε ένα ριμπάουντ και μια ασίστ. Από την άλλη πλευρά, ο Τζος Γκίντεϊ είχε 19 πόντους και ο Τζέιλεν Ουίλιαμς σταμάτησε στους 18 πόντους. Αυτή ήταν η 46η φετινή νίκη των «ελαφιών» σε 71 ματς, ενώ η «αστραπή» γνώρισε τη 21η φετινή της ήττα σε 70 ματς. Δείτε τις καλύτερες στιγμές των «ελαφιών» στο παραπάνω βίντεο. Δείτε τις καλύτερες στιγμές του Αντετοκούνμπο στο παραπάνω βίντεο.

Οι πόντοι:

Μπακς: Μίντλετον 11, Γ. Αντετοκούνμπο 30, Λόπες 14, Μπίσλεϊ 8, Λίλαρντ 11, Πορτίς 15, Κράουντερ 10, Κόναγκτον 11, Μπέβερλι 1, Μπόσαμπ 2, Γκαλινάρι 3, Λίβινγκστον 2

Θάντερ: Νορτ 7, Τζ. Ουίλιαμς 18, Χόλμγκρεν 6, Γκίντεϊ 19, Τζίλγκεους-Αλεξάντερ 12, Τζο 6, Κ. Ουίλιαμς 6, Ουάλας 5, Ουότερς 6, Ουίγκινς 8