Για παραμονή στην… Κορσική

Νίκη που την ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας πέτυχε η Μπαστιά στην Κορσική απέναντι στη Ρεν με 2-0.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπουντεμπούζ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Καουζάκ να γράφει το τελικό 2-0 στο 81′. Η Μπαστιά ανέβηκε έτσι στους 17 πόντους και απέχει έναν από τη σωτηρία και τη Γκιγνκάμπ (ματς λιγότερο).

Νίκη που τη φέρνει στη 10η θέση με 25 βαθμούς πήρε η Ρεμς κόντρα στην Εβιάν με 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντιέγκο στο 14′ αλλά η Εβιάν ανέτρεψε το σκορ με τέρματα των Βας (57′) και Ενσικουλού (69′) ωστόσο η Ρεμς απάντησε με τον Μαντί στο 78′ με τον Καμπόν να αποβάλλεται για λογαριασμό των φιλοξενούμενων στο ίδιο λεπτό. Το νικητήριο τέρμα για τη Ρεμς πέτυχε και πάλι ο Ντιέγκο στο 80′ (3-2).

Σπουδαία νίκη με 3-1 κόντρα στη Μετς πέτυχε η Λοριάν με τέρματα των Αγιού (13′), Γκερέιρο (37′), Ζανό (45′) ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Ενγκμπακοτό (46′). Οι «μπακαλιάροι» ανέβηκαν έτσι στους 20 βαθμούς αφήνοντας στους 19 τη Μετς.

Τέλος, σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Μονπελιέ, όπου η τοπική ομάδα μοιράστηκε από έναν βαθμό με τη Λανς μετά το τελικό 3-3. Σανσόν (1′), Μπάριος (16′) και Μουνιέ (63′) ήταν οι σκόρερ των γηπεδούχων, με τους Βαλντιβιά (18′), Γκιλομέ (34′) και Τουζγκάρ (80′) να «απαντούν» για τη Λανς που είναι προτελευταία με 16 πόντους. Στους 25 η Μονπελιέ.