Το σύνολο του Ντε Λα Φουέντε είχε μια ενθαρρυντική εμφάνιση στο φιλικό στη Μαγιόρκα δείχνοντας έτοιμο για την πρεμιέρα στο Euro 2024 κόντρα στην ποιοτική Κροατία σε 7 βράδια.

Η Βόρειος Ιρλανδία αιφνιδίασε τους Ισπανούς αφού σχεδόν με την έναρξη του φιλικού στη Μαγιόρκα και πιο συγκεκριμένα στο 68ο δευτερόλεπτο άνοιξε το σκορ με περίφημη κεφαλιά του Μπάλαρντ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπόιντ-Μανς.

Η ισπανική απάντηση ήταν εντυπωσιακή. Ο Πέδρι στο 12ο λεπτό με σουτ εκτός μεγάλης περιοχής ισοφάρισε με το παρθενικό γκολ του με τη φανέλα της εθνικής Ισπανίας για να έρθει στο 18′ με κεφαλιά ο Μοράτα για την ανατροπή. Στο 29′ ο Πέδρι μετά από ασίστ του Νίκο Γουίλιαμς σημείωσε το 3-1 και το απίθανο 23λεπτο της “Ρόχα” ολοκληρώθηκε με το 4-1 από τον Ρουίθ στο 35′.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ισπανό εκλέκτορα να κάνει αρκετές αλλαγές και μία εξ αυτών, ο Ογιαρθάμπαλ διαμόρφωσε το τελικό 5-1 στο 60′ μετά τη δεύτερη ασίστ του Γιαμάλ.