Η Ιταλία νίκησε τη Βοσνία με καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, στην τελευταία πρόβα τζενεράλε λίγες μέρες πριν το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στα γήπεδα της Γερμανίας και την πρεμιέρα κόντρα στην Αλβανία.

Η Ιταλία βελτιωμένη σε σχέση με την απογοητευτική εμφάνιση κόντρα στη Τουρκία (0-0). Το γκολ του μέσου της Ίντερ, Ντάβιντε Φρατέζι μετά από ασίστ του Κιέζα, έκανε την διαφορά και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα από το 38ο λεπτό. Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι έκανε αρκετές αλλαγές και δοκίμασε διάφορα πράγματα 6 μέρες πριν την πρεμιέρα της απέναντι στην Αλβανία (15/6, 22.00).

Η κάτοχος του τίτλου, βρίσκεται σε δύσκολο όμιλο με Αλβανία, Ισπανία και Κροατία. Η Βοσνία είνα σε φάση ανασυγκρότησης με νέο προπονητή τον Σεργκέι Μπάρμπαρεζ μόλις στο δεύτερο παιχνίδι στο πάγκο. Τρίτο ραντεβού των δύο χωρών στην Ιταλία που παραμένει αήττητη με 2 νίκες και μία ισοπαλία.