Εσπανιόλ-Ρεάλ Οβιέδο 2-0: Ο αρχηγός την επανέφερε στην Primera Division (highlights)

Η Εσπανιόλ ανέτρεψε την ήττα του πρώτου αγώνα από την Ρεάλ Οβιέδο και με δύο γκολ του αρχηγού της, Χάβι Πουάδο επικράτησε 2-0 και επέστρεψε στην Primera Division.

Όπως είχε συμβεί σε όλες τις προηγούμενες παρουσίες της στην Segunda Division, έτσι και αυτή τη φορά η Εσπανιόλ έμεινε μόνο μία σεζόν στην δεύτερη κατηγορία, καθώς κέρδισε 2-0 την Ρεάλ Οβιέδο και με συνολικό σκορ 2-1 πήρε το εισιτήριο ανόδου ως τρίτη ομάδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο αρχηγός της, ο Χάβι Πουάδο, ο οποίος πέτυχε τα δύο γκολ της νίκης.

Μετά από 44 λεπτά που η Οβιέδο είχε εγκλωβίσει την Εσπανιόλ, από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μελαμέντ, ο Πουάδο με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0, ενώ τρία λεπτά μετά από μαγική ασίστ του Πέρε Μίγια διπλασίασε τα τέρματα της καταλανικής ομάδας.

Η Οβιέδο προσπάθησε στο δεύτερο μέρος για το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς και θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, αλλά η μοναδική ευκαιρία που βρήκε ήρθε στο 93′ με τον Χοάν Γκαρθία να αποκρούει τόσο το σουτ του Μπόρχα Σάντσεθ, όσο και του Μπόρχα Μπαστόν.

Έτσι, η Εσπανιόλ προβιβάζεται στην Primera Division όπου θα συμμετάσχει για 88η φορά στην ιστορία της, ενώ η Οβιέδο παραμένει στην δεύτερη κατηγορία έχοντας αγωνιστεί τελευταία φορά στην La Liga τη σεζόν 2000-01.