Σάλκε – Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ 5-1 : Θρίαμβος της τακτικής και της ουσίας! (highlights)

Αποτελεσματική, όταν και όπως χρειάστηκε και εξαιρετική - τακτικά - στο 2ο ημίχρονο, η Σάλκε νίκησε 5-1 την Μπράουνσβαϊγκ στο "Βέλτινς Αρίνα". Ένα γκολ πέτυχε ο Μορ (9'), από δύο οι Σιλά (25', 82'), Κάραμαν (73', 83') ενώ ενδιάμεσα είχε μειώσει ο Έχλερ για τους φιλοξενούμενους!

Σαν ένα “φεστιβάλ” από γκολ και θέαμα, πανηγυρίζουν την πρώτη φετινή τους εμφάνιση οι φίλοι της Σάλκε στην 2η κατηγορία του Γερμανικού ποδοσφαίρου. Δικαιολογημένη η αισιοδοξία για μια ομάδα που βρίσκεται στη λίστα των φαβορί για την άνοδο στη Μπουντεσλίγκα. Το τελικό 5-1 ίσως και να αδικεί κάπου την Άϊντραχτ η οποία ως το 73ο λεπτό και κυρίως στο πρώτο μέρος ήταν ανταγωνιστική δημιουργώντας την αίσθηση πως θα μπορούσε να πάρει κάτι από αυτή τη δοκιμασία. Το γρήγορο γκολ του Μορ (9′) αλλά και ένα ακόμα από… καραμπόλες, του Σιλά (25′) δεν πτόησαν τους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν 4-5 καλές ευκαιρίες για γκολ πέρα από αυτό που σημείωσε ο Έχλερ στο 32′

Στην επανάληψη όμως η Σάλκε πίεσε ψηλά και αποτελεσματικά μετατρέποντας αυτή την σχετικά αμφίρροπη διαδικασία σε έναν θρίαμβο!

Στο 73′ ο Κάραμαν έκανε το 3-1. Στο 82′ ο Σιλά πέτυχε άλλο ένα γκολ σε αντεπίθεση και με την… σέντρα ο Κάραμαν ολοκλήρωσε τον θρίαμβο διαμορφώνοντας το τελικό 5-1