Πάντερμπορν-Ντάρμσταντ 3-1: Ανατροπή κορυφής (highlights)

Η Πάντερμπορν νίκησε 3-1 την Ντάρμσταντ με ανατροπή και ανέβηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της 2. Bundesliga.

Ο Όσκαρ Βίλελμσον άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 7’ και «πάγωσε» την «Home Deluxe Arena». Οι γηπεδούχοι σημάδεψαν δυο φορές τα δοκάρια της αντίπαλης εστίας στο πρώτο μέρος. Αρχικά, ο Φίλιπ Μπιλμπίγια στο 33’ και στη συνέχεια ο Σβεν Μίχελ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο δεύτερο μέρος η Πάντενμπορν ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με τον Σεμπάστιαν Κλάας στο 53’. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο κορυφαίος της αναμέτρησης Φίλιπ Μπιλμπίγια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με πλασέ, μετά από ασίστ του Ραφαέλ Ομπερμάιερ.

Στο 83’, ο 24χρονος Γερμανός έγινε από εκτελεστής δημιουργός και με την ασίστ του στον Ιλάιας Ανσά για το 3-1 των γηπεδούχων, ολοκλήρωσε μια εξαιρετική εμφάνιση. Η Πάντερμπορν πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα και ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Ντάρμσταντ γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα ματς και έμεινε χωρίς βαθμό. Στην επόμενη αγωνιστική, η Πάντερμπορν θα δοκιμαστεί στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ, ενώ η Ντάρμσταντ θα φιλοξενήσει τη Νυρεμβέργη.