Οσασούνα – Λεγανές 1-1 : Ποδοσφαιρική δικαιοσύνη στην Παμπλόνα

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς στην Παμπλόνα ανάμεσα στην Οσασούνα και την Λεγανές. Οι φλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χουάν Κρουζ στο 22' για να έρθει η ισοφάριση από το αυτογκόλ του Σοριάνο στο 80'

Η ισοπαλία σε ένα ματς “πνιγμένο” στην τακτική, στο πρώτο ημίχρονο, και μεγάλης έντασης στο 2ο μπορεί να χαρακτηριστεί ως δίκαιο αποτέλεσμα στο ματς της Οσασούνα με την Λεγανές! Οι φιλοξενούμενοι, που επέστρεψαν στην μεγάλη κατηγορία του Ισπανικού ποδοσφαίρου κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο πρώτο 45λεπτο όπου προηγήθηκαν με τον Χουάν Κρουζ στο 22ο λεπτό ενώ στην επανάληψη παρότι πιέστηκαν αρκετά δεν έμειναν σε παθητικό ρόλο ψάχνοντας με αξιώσεις ένα ακόμη γκολ που θα τους έφερνα ακόμα πιο κοντά στην σημαντική εκτός έδρας νίκη της πρεμιέρας!

Η Οσασούνα άρχισε να βρίσκει αγωνιστικό προσανατολισμό από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο στο δεύτερο 45λεπτο και όσο περνούσε η ώρα γίνονταν όλο και πιο δημιουργικοί. Κι αν ο γκολκίπερ Σοριάνο κρατούσε όσο μπορούσε, η μοίρα του ματς τον… “έμπλεξε” στο 80ο λεπτό όταν σε σουτ του MVP – και χρυσό Ολυμπιονίκη με την εθνική ομάδα της Ισπανίας, πρόσφατα – Αϊμάρ Ορόθ, η μπάλα βρήκε σε ένα σώμα, στο δοκάρι και μετά στα πόδια του Σοριάνο για να καταλήξει στα δίχτυα!\ Δύο λεπτά αργότερα πάντως με τα δάχτυλά του, απέτρεψε την ολική ανατροπή έπειτα από ένα ωραίο διαγώνιο σουτ του Μπράιαν Σαραγόσα με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Το 1-1 δεν άλλαξε…