Εντυπωσιακή ήταν η PSV στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Άλμερε Σίτι, καθώς επικράτησε με 7-1 και υποχρέωσε τους γηπεδούχους στη βαρύτερη ήττα στην ιστορία τους στην Eredivisie.

Oι Πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Τιλ, ενώ στο 15ο λεπτό ο Ντε Γιόνγκ έκανε το 2-0.

Η Άλμερε Σίτι κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Χάνσεν στο 57′, ωστόσο το τέρμα που πέτυχε μάλλον… θύμωσε την ομάδα του Πίτερ Μπος, καθώς στη συνέχεια ήταν καταιγιστική!

Το 3-1 σημείωσε ο Ντριούς στο 65′, ο Τίλμαν έκανε το 4-1 στο 71ο λεπτό, ο Μπαρμπέ με αυτογκόλ το 5-1, ενώ ο Λοσάνο στο 83′ και ο Πέπι στο 90′ διαμόρφωσαν το τελικό 7-1.

Η PSV έκανε το 3/3 στο ολλανδικό πρωτάθλημα, χωρίς βαθμό παραμένει η Άλμερε Σίτι του Βασίλη Ζαγαρίτη (έπαιξε σε όλο το ματς).