Με πρωταγωνιστή τον Αλεξάντερ Ίσακ που πέτυχε δύο γκολ, η Σουηδία νίκησε 3-1 το Αζερμπαϊτζάν, στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου στο τρίτο γκρουπ δυναμικότητας του Nations League.

Με εκτός έδρας νίκη επί του Αζερμπαιτζάν ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Nations League η Σουηδία. Η αναμέτρηση έλαβε χώρα στο Μπακού για τον πρώτο όμιλο της τρίτης κατηγορίας με τον Αλεξάντερ Ίσακ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής στα 90 λεπτά του αγώνα.

Ο 25χρονος επιθετικός πέτυχε δύο γκολ (65’,71’) ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βίκτορ Γκιόκερες με πέναλτι στο 80’.

Για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, τα πράγματα δεν πήγαν τόσο καλά. Οι Αζέροι έχασαν την ευκαιρία να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα μετά από πέναλτι που κέρδισαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο γκολκίπερ της Σουηδίας απέκρουσε την εκτέλεση του Σεϊντάεφ και στέρησε το προβάδισμα στους γηπεδούχους για τους οποίους κατάφερε να μειώσει σε 1-3 στο 82’ ο Νταντάσοφ με κεφαλιά.