Η Δανία νίκησε με 2-0 την Σερβία στο «Πάρκεν» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Ομίλων του Nations League.

Οι «ρόλιγκανς» έκαναν το δύο στα δύο και απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής στον 4ο όμιλο της πρώτης κατηγορίας της διοργάνωσης.

Αντίθετα η Σερβία έμεινε στον έναν βαθπό και χρειάζεται πόντους απαραίτητα, στα ματς του Οκτωβρίου.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν στο 35’ με πολύ ωραίο σουτ του Γκρόνμπαεκ, το πρώτο του με το εθνόσημο.

Η Δανία συνέχισε να κυριαρχεί και στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 61ο λεπτό με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι του Πόουλσεν μετά από σέντρα του Χιούλμπραντ που δευτερόλεπτα πριν είχε περάσει ως αλλαγή.