Μετά την... πλάκα που έκανε στην Άλκμααρ για το Europa League, η Λυών φιλοδώρησε με πέντε γκολ (5-0) τη Μετς για την 27η αγωνιστική της Ligue 1 και επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση.

Μετά την… πλάκα που έκανε στην Άλκμααρ για το Europa League, η Λυών φιλοδώρησε με πέντε γκολ (5-0) τη Μετς για την 27η αγωνιστική της Ligue 1 και επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση.

Η Ολιμπίκ άνοιξε το σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντεπάι (43’) και στην επανάληψη κόλλησε το πόδι στο… γκάζι. Ο Ολλανδός εξτρέμ στο 53’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 74’ η Λυών έκανε το 3-0 χάρη στο αυτογκόλ του Μπαλιου. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λακαζέτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Βαλμπουενά διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Έτσι, η Λυών έφτασε τους 46 πόντους και παρέμεινε στην τέταρτη θέση του Γαλλικού πρωταθλήματος, ενώ η Μετς με μόλις 28 βαθμούς είναι 17η.