Λυκογιάννης: Επιστροφή στα… αστέρια 12 χρόνια μετά!

Χρόνια την περίμενε αυτή τη στιγμή ο Μπάμπης Λυκογιάννης!

Ο 31χρονος έκανε ένα όνειρο πραγματικότητα, καθώς βρέθηκε στο αρχικό σχήμα της Μπολόνια για τον αγώνα με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, στην πρεμιέρα της League Phase του Champions League 2024/25.

Αν και στο παρελθόν είχε ζήσει παρόμοια εμπειρία!

Πρέπει να γυρίσουμε το χρόνο πίσω στις 24 Οκτωβρίου 2012 όταν ο Λεονάρντο Ζαρντίμ χρησιμοποίησε τον Λυκογιάννη ως αλλαγή αντί του Φουστέρ στο 89ο λεπτό του εκτός έδρας αγώνα του Ολυμπιακού με τη Μονπελιέ για τον Β’ όμιλο.

Ίσως ο Ζαρντίμ να ήθελε να «σπαταλήσει» κάποια δευτερόλεπτα για να φύγει με την ισοπαλία 1-1 από τη Γαλλία, όμως ο Κώστας Μήτρογλου στις καθυστερήσεις χάρισε τη νίκη 2-1 στους «ερυθρόλευκους»!

Δεκαπέντε βράδια μετά, ξανά εναντίον της Μονπελιέ στο «Καραϊσκάκη» και με το ματς να έχει κριθεί 3-1 υπέρ του Ολυμπιακού, ο Ζαρντίμ έδωσε άλλη μία συμμετοχή στον 19χρονο Λυκογιάννη, στο 90+2’ στη θέση του Μήτρογλου.