Βερόνα – Τορίνο 2-3: Νίκη και κορυφή για την «γκρανάτα»

Το Τορίνο πανηγύρισε άλλη μία νίκη και απολαμβάνει την κορυφή στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Το Τορίνο μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, είχε περισσότερες ευκαιρίες και κατάφερε να επικρατήσει στο έκτος έδρας παιχνίδι για την 5η αγωνιστική με 2-1 επί της Βερόνα.

Στο 10’ ο Αντόνιο Σανάμπρια άνοιξε το σκορ για το Τορίνο με συγκλονιστική ατομική προσπάθεια, ενώ δύο λεπτά αργότερα(12’) η Βερόνα κατάφερε να ισοφαρίσει με απευθείας σουτ του Γρηγόρη Καστανου στην εστία για το 1-1. Κομβικό σημείο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή του Νταβίντοβιτς στο 21’ για αντιαθλητικό παιχνίδι. Ο Ζαπάτα στο 33’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο Τορίνο. Ο 33χρονος σέντερ φορ αξιοποίησε με κεφαλιά την σέντρα του Βαλεντίνο Λαζάρο διαμορφώνοντας το 1-2. Ο Τσε Άνταμς στο 79’ αύξησε το δείκτη του σκορ σε 1-3 με ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και λίγο πριν από το φινάλε του παιχνιδιού κατάφεραν να μειώσουν με τον Μοσκέρα ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σε 2-3.

Με αυτή τη νίκη το Τορίνο είναι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι γηπεδούχοι «πλήρωσαν» τα αμυντικά τους λάθη και έμειναν στην 9η θέση της κατάταξης.